Yapıştırma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yapıştırma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca étiquette "yafta" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca estiquier "iliştirmek, yapıştırmak" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *stikan "saplamak, sivri şey sokmak" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *steig- "sivri bir şey batırmak, saplamak, delmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca afficher "1. iliştirmek, yapıştırmak, 2. (mec.) afişle ilan etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince affixare "iliştirmek" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince fixus "iliştirilmiş" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince figere, fix- "tutturmak, iliştirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fiks maddesine bakınız.
Latince agglutinatio sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince agglutinare "zamkla yapıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince gluten, glutin- "zamk, tutkal" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Fransızca ve İngilizce agglutination "zamkla yapıştırma, dilbilinde basit bileşenleri ardarda ekleyerek bileşik kelimeler yapma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için glüten maddesine bakınız.
Fransızca fixe "bir yere veya şeye tutturulmuş, sabit" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen fixus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince figere, fix- "yapıştırmak, tutturmak, sabitlemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhīgʷ- "iliştirmek, tutturmak" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca collage "yapıştırma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca coller "yapıştırmak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca colle "tutkal" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen colla sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kola2 maddesine bakınız.
İngilizce sticker "iliştirilen şey, etiket" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to stick "saplamak, iliştirmek, yapıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *stikan "delmek, saplamak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için etiket maddesine bakınız.
İngilizce copy-paste "kopyala yapıştır, elektronik ortamda bir nesneyi çoğaltıp taşıma işlemi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce copy "kopyalama" ve İngilizce paste "1. yapıştırıma hamuru, kola, 2. yapıştırma" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük İtalyanca pasta "hamur, bulamaç" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için kopya, pasta maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.