Yadsı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yadsı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Arapça nkr kökünden gelen inkār إنكار z "yalanlama, yadsıma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nakr veya nukūr نكر/نكور z "bilmeme, tanımama" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Akatça nakru "yabancı, yad" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça nkr kökünden gelen munkir منكر z "inkâr eden, özellikle Allahı inkâr eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça inkār إنكار z "yadsıma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için inkâr maddesine bakınız.
Fransızca aynı anlama gelen négatif sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince negativus "değilleyici, a.a." sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince negare "değillemek, yadsımak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ne veya nec "değil" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ne biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için an+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.