Ventus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ventus Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ventilateur "rüzgâr estirici, havalandırma pervanesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca ventiler "havalandırmak, hava akımı yapmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince ventilare fiilinden alıntıdır. Geç Latince fiil Latince ventus "rüzgâr" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ventil maddesine bakınız.
Fransızca ventouse "emici, tedavi amacıyla kullanılan emici kap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince cucurbita ventosa "'havalı hıyar', bir tıp gereci" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince ventus "rüzgâr, hava" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ventil maddesine bakınız.
İngilizce ventil "hava akımını kontrol eden kapakçık" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca ventile "hava kapakçığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ventus "rüzgâr, hava akımı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wē-nto- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wē- "esmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bad maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.