Vea - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vea Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce level "düzey, düzlem" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca livel veya liveau "su terazisi, yatay düzlem" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince libellum "terazicik" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince lībra "terazi" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için libre maddesine bakınız.
Fransızca niveau "su terazisi, seviye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen livel veya liveau sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen libellus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için level maddesine bakınız.
Fransızca acétique "sirkeye ait, sirke asidi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1787 Guyton de Morveau, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Latince acetum "sirke" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince acescere, acet- "ekşimek, keskinleşmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.
Fransızca gluten "tahılllarda bulunan tutkalsı madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1787 Guyton de Morveau, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Latince gluten, glutin- "zamk, tutkal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *glei- veya *gleu- "balçık, vıcık" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca caoutchouc "kauçuk bitkisi, hevea brasiliensis, bu bitkinin zamkından elde edilen elastik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1745 La Condamine, Fr. seyyah.) Fransızca sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde aynı anlama gelen caucho sözcüğünden alıntıdır.
İtalyanca gabbia "1. kafes, 2. gemide direk tepesinde bulunan gözcü kafesi, 3. direğin en tepesindeki yelken" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince cavea "kafes" sözcüğünden evrilmiştir.
Yeni Latince latex "Hevea brasiliensis ağacının özsuyundan elde edilen kauçuk hammaddesi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1730 La Condamine ve Fresneau, Fr. bilim adamları.) Latince sözcük Latince latex "su, sıvı, özsuyu" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.