Valen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Valen Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ve İngilizce ambivalence "kararsızlık, iki nitelik arasında gidip gelme hali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca Ambivalenz sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1910 Bleuler, Alm. psikolog.) Bu sözcük Latince ambi+ "her iki yönde (edat)" ve Latince valens "kadir olan, değeri olan" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince sözcük Latince valere "kadir olmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ambi+, valör maddelerine bakınız.
İspanyolca paella "İspanya'nın Valencia yöresine özgü karışık pilav yemeği" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Katalanca paella "yayvan tencere veya tava" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen patella sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen patina sözcüğü ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.