Urş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Urş Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳrṣ kökünden gelen ḳurṣ قرص z "daire, tepsi, disk" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça kursī كرسى z "taht" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice kursā veya kursiyā כרסא/כרסיא z "sandalye, taht" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça kussū "sandalye" sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Sumerce aynı anlama gelen guzza sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Arapça rsl kökünden gelen mursal مرسل z "1. gönderilmiş, aktarılmış, 2. kaynağı ikinci derecede rivayete dayanan hadis" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça irsāl إرسال z "gönderme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için resul maddesine bakınız.
Arapça rşd kökünden gelen murşid مرشد z "yol gösteren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça irşād إرشاد z "yol gösterme, kılavuzluk etme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için rüşt maddesine bakınız.
Farsça turş ترش z "ekşi veya tuzlu, ağız yakan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde tarşna- "kurumak, susamak" fiili ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *trs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters- "kurumak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için taraça maddesine bakınız.
Eski Türkçe kuruğ "kuru" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kuru- maddesine bakınız.
Eski Türkçe kuruğ "kurşun" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kuru- maddesine bakınız.
Fransızca bourse "1. para kesesi, 2. bir çırak veya öğrenciye hibe edilen para" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince bursa "para kesesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca býrsa βύρσα z "deri, kese" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca raccourci "kısaltılmış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca raccourcir "geri-kısaltmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca court "kısa" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince curtus "kesik, biçilmiş" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kr-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.
Fransızca rembourser veya İngilizce reimburse "parasını iade etmek" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca embourser "ödemek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca fiil Fransızca bourse "cüzdan, para kesesi" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için burs maddesine bakınız.
Fransızca surcharge "'üstüne yükleme', ek yük, ek ücret, ek vergi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca charge "yük" sözcüğünden super+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şarj maddesine bakınız.
İngilizce cursor "bilgisayar ekranında güncel konumu gösteren işaret, imleç" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince cursor "koşucu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kurs1 maddesine bakınız.
İngilizce course "1. akım, seyir, rota, süreç, 2. eğitim ve öğrenim programı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince cursus "koşu, koşu yolu" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Yuvarlak ve yassı biçimli nesne, ağırşak anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan kurs kelimesi (gök bilimi) Bir gök cisminin teker biçimde görülen yüzü, çörek anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde kurs anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.