Uber - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Uber Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça brA kökünden gelen mubarrā مبرّا z "muaf, özgür, arınmış" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Arapça bariˀa برء z "aklandı, muaf oldu" fiilinin tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için beraat maddesine bakınız.
Fransızca tuberculose "kanser [esk.], verem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tuberculus "yumrucuk, ur" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince tuber "yumru" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tūbh-es- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teuə-2 "şişmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tümör maddesine bakınız.
Fransızca atropine "belladonna bitkisinden elde edilen zehir" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1818 Pierre-Hubert Nysten, Belç. hekim. ) Fransızca sözcük Yeni Latince atropa "belladonna bitkisinin bilimsel adı, güzelavrat otu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca átropos άτροπος z "1. değişmez, dönmez, eğilmez, 2. kader tanrıçalarından birinin adı" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca trépō, trop- τρέπω, τροπ- z "dönmek, yönelmek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tropik maddesine bakınız.
Fransızca gouverneur "yönetici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gouverner "yönetmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince gubernare "dümen tutmak, yönetmek" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Eski Yunanca aynı anlama gelen kybernáō κυβερνάω z fiilinden alıntıdır.
Fransızca marathon "42,195 km parkur üzerinde koşulan uzun mesafe koşusu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1896 Michel Bréal ve Pierre de Coubertin, Fr. Olimpiyat yöneticileri.) Fransızca sözcük Marathón "Atina yakınında bir ova" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca márathon μάραθον z "rezene bitkisi" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca auberge "pansiyon, yolcular için yeme ve barınma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde aynı anlama gelen alberga sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *haribergo sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hēri-bergōn "asker-barındırma" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca rouge "kırmızı renk, allık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince rubeus "kızıl" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince ruber "kırmızı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rubidyum maddesine bakınız.
Fransızca truffe "toprak altında yetişen bir tür yumru şeklinde mantar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde aynı anlama gelen truffa veya tartufa sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tuber veya tufer sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca tuberculose "kanser [esk.], verem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tuberculus "yumrucuk, ur" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince tuber "yumru" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tūbh-es- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teuə-2 "şişmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tümör maddesine bakınız.
İngilizce overdose "doz aşımı, bir ilaç veya başka etkenin vücuda zararlı olacak şekilde fazla alınması hali" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce over "üst, aşırı" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uberi biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uper biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce dose "doz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için super+, doz maddelerine bakınız.
Yeni Latince rubidium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 Robert W. Bunsen, Alm. kimyacı (1811-99).) Latince sözcük Latince rubidus "kızıl" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince ruber "kırmızı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rudh-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *reudh- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için eritro+ maddesine bakınız.
Yeni Yunanca patátes πατάτες z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca patáta πατάτα z "kökleri yenen bir bitki, solanum tuberosum" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük İspanyolca patata "tatlı patates, ipomea batatas" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük G. Amerika dillerinden Taino dilinde aynı anlama gelen batata sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 12 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.