Uğraşma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Uğraşma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Arapça ˁşḳ kökünden gelen ˁişḳ عشق z "şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaşaḳa عشقة z "1. sarmaştı, sıkıca sarıldı, 2. aşık oldu" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice ˁāşaḳ עָשַׁף z "karışma, haşır neşir olma, bir şeyle uğraşma" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça şġl kökünden gelen iştiġāl إشتغال z "uğraşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen şuġl شغل z sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için meşgale maddesine bakınız.
Arapça şġl kökünden gelen maşġalat مشغلة z "uğraşı, iş güç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şuġl شغل z "meşgul olma, uğraşma, bir boşluğu veya alanı veya makamı işgal etme" sözcüğünün masdarıdır.
Arapça ṣwf kökünden gelen mutaṣawwif متصوّف z "tasavvuf eden, sufi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taṣawwuf تصوّف z "tasavvuf ile uğraşma" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) failidir. Daha fazla bilgi için sufi maddesine bakınız.
Arapça ncm kökünden gelen munaccim منجّم z "yıldız ilmiyle uğraşan kişi, astrolog" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tancīm تنجيم z "yıldız ilmiyle uğraşma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Daha fazla bilgi için nücum maddesine bakınız.
Orta Yunanca kátergon κάτεργον z "Bizans donanmasında kullanılan kürekli gemi, kadırga" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca katergázomai κατεργάζομαι z "emek sarfetmek, uğraşmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Eski Yunanca ergázomai εργάζομαι z "çalışmak" fiilinden kata+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca érgon έργον z "emek, iş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için erg maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.