Tiye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tiye Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁṭw kökünden gelen ˁaṭiyyat عطيّة z "hediye, ödül" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaṭāˀ عطاء z "verme, hediye" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ḍabṭ ضبط z "tutma, denetleme, disiplin altına alma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zabıt maddesine bakınız.
Fransızca bustier "göğüslük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca buste "gövdenin üst kısmı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için büst maddesine bakınız.
Fransızca jarretière "çorabı kemere bağlayan düzenek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca jarret "bacağın iç tarafı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca pointillé "noktalı, benekli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pointille "noktacık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen punctillus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince punctus "nokta" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için puan maddesine bakınız.
Fransızca chantier "inşaat iskelesi, inşaat yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cantherius "yük atı, beygir" sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca vestiaire "giysi koyma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince vestiarium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vestis "giysi, gömlek" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wes-ti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wes-4 "örtmek, giyinmek" kökünden türetilmiştir.
Türkçe dilinden alınan katiyen kelimesi Ekmek yediğin kapıya katiyen küfranlık etmeyeceksin. - K. Tahir anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.