Tester - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tester Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça dast arre دست أرّه z "el bıçkısı" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça dast دست z "el" ve Farsça arre أرّه z "bıçkı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dest maddesine bakınız.
Ermenice χzarar խզարար z "keski, büyük testere" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Ermenice χiz խիզ z "kesme" kökünden türetilmiştir.
Fransızca prisme, prismat- "geometride bir şekil" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince prisma sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca prîsma πρῖσμα z "kesit" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca príō πρίω z "(testere ile) kesmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir.
Farsça tarāş veya tarāşe تراش/تراشه z "testere veya rende artığı, yonga" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için traş maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan keskin kelimesi Sonunda keskin bir taşı testere gibi kullanarak ipi incelte incelte kopardı. - H. R. Gürpınar anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.