Teki - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Teki Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥkr kökünden gelen muḥtakir محتكر z "ihtikâr eden, istifçi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iḥtikār إحتكار z "haksız kazanç sağlama" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için ihtikâr maddesine bakınız.
Arapça şkw kökünden gelen muştakī مشتكى z "şikâyet eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şakā "yakındı, şikâyet etti" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için şikâyet maddesine bakınız.
Arapça Akd kökünden gelen taˀkīd تأكيد z "bağlama, berkitme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀakd أكيد z "bağ, düğüm" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Yeni Yunanca ve Eski Yunanca tígris τίγρις z "1. kaplan, 2. benekli veya çizgili kedi" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça pōst پوست z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için post1 maddesine bakınız.
İspanyolca tequila "Meksika'ya özgü bir içki" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Tequila "Meksika'da bir kent" özel adından türetilmiştir.
Türkiye Türkçesinde dek veya denk "uygun, münasip" sözcüğünden +In sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dek1 maddesine bakınız.
Türkçe tek sözcüğünden +Il sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tek maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.