Tect - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tect Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca architecte "mimar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince architectus "ustabaşı, mimar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen arχitéktōn αρχιτέκτων z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχós αρχός z "baş" ve Eski Yunanca téktōn τέκτων z "yapı ustası" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +arşi, tektonik maddelerine bakınız.
Fransızca tectonique "yer kabuğunun hareketlerini inceleyen bilim dalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen tektonik sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1875) Bu sözcük Eski Yunanca téktōn τέκτων z "marangoz veya duvarcı ustası" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde teks-ōn- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için teknik maddesine bakınız.
Fransızca détecteur sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce detector "ortaya çıkaran, keşfeden, " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce to detect "ortaya çıkarmak, keşfetmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için detektif maddesine bakınız.
Yeni Yunanca toúgla τούγλα z "pişmiş topraktan yapılan çatı örtüsü, kiremit" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince tegula "çatıcık, kiremit" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince tegere, tect- "örtmek" fiilinin küçültme halisidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)teg- biçiminden evrilmiştir.
İngilizce detective "kriminel araştırma görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce detect "ortaya çıkarmak, keşfetmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince detegere, detect- "örtüsünü kaldırmak, açmak, açığa vurmak" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince tegere, tect- "örtmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tuğla maddesine bakınız.
İngilizce radar "radyo dalgalarıyla çalışan görüntü cihazı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce radio detecting and ranging "radyo ile bulma ve mesafe belirleme" sözcüğünün kısaltmasıdır. Daha fazla bilgi için radyo maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.