Tasçi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tasçi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça scl kökünden gelen musaccal مسجّل z "tescil edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tascīl تسجيل z "sicile işleme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için sicil maddesine bakınız.
Arapça scl kökünden gelen tascīl تسجيل z "deftere kaydetme, özellikle kadı hüküm defterine kaydetme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sicill سجلّ z "defter" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sicil maddesine bakınız.
Arapça şcˁ kökünden gelen taşcīˁ تشجيع z "yüreklendirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şacāˁat شجاعة z "cesaret" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için şecaat maddesine bakınız.
İngilizce calculus "matematikte diferansiyel ve entegral hesabı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince calculus "1. taşçık, çakıl taşı, 2. ufak taşlarla hesap yapma sistemi veya aygıtı, abaküs, 3. her türlü hesap, aritmetik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince calx "taş" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalker maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.