Tamlı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tamlı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cml kökünden gelen cumlat جملة z "1. bir şeyin tümü, bütün, bütünlük, tamlık, 2. gramerde önerme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça camula جمل z "tam ve bütün idi" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için cemal maddesine bakınız.
Arapça kll kökünden gelen kull كلّ z "tam, bütün, tamlık, bütünlük, bütünsellik" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #kll כלל z "tam olma, bütün olma, mükemmel olma" kökü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen kalālu sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça mlk kökünden gelen tamlīk تمليك z "1. mülk sahibi olma, 2. mülk edindirme, malik kılma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça milk veya mulk ملك/مُلك z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için mülk maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.