TAŞİYİCİ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

TAŞİYİCİ Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥml kökünden gelen ḥammāl حمّال z "yük taşıyıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥamala "yük taşıdı" fiilinin meslek adıdır. Daha fazla bilgi için haml maddesine bakınız.
Fransızca sommier "yatak taşıyıcısı, somye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince sagmarius "yük hayvanı, beygir" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ságma σάγμα z "yük hayvanlarına mahsus semer" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için semer maddesine bakınız.
Venedikçe balcòn veya Fransızca balcon "bir kirişle taşınan ev çıkması, cumba" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *balkan "mertek, kütük, taşıyıcı ağaç" fiilinden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhelg- "kalın ağaç gövdesi" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için falaka maddesine bakınız.
İngilizce personnel carrier "personel taşıyıcı (bir tür askeri araç)" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce to carry "taşımak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca charrier fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince carricare "araba ile taşımak" fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kargo maddesine bakınız.
Fransızca conduite "taşıyıcı, cerrahide damar tedavisinde kullanılan ince boru" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen conductus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince conducere, conduct- "taşımak, bir yere götürmek, yöneltmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ducere, duct- "sevketmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dük maddesine bakınız.
Fransızca traverse "demiryolu raylarına dik olarak döşenen ağaç veya demir taşıyıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca travers "çapraz, karşıt, zıt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen traverso sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen transversus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince vertere, vers- "dönmek" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.
Fransızca triporteur "üç tekerlekli araba" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tri+ "üç" ve Fransızca porteur "taşıyıcı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tri+, portatif maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.