Tüstü - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tüstü Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ṭbḳ kökünden gelen taṭbīḳ تطبيق z "üstüste bindirme, uyarlama, uygulama, örtüştürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭibḳ طبق z "tam olarak uyan şey" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için tabak1 maddesine bakınız.
Farsça ātaş آتش z "ateş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ātarş veya ātaş sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen ātarş gen. āthrō sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde ātar- "yakmak, tutuşturmak" fiilinden türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *āter- biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca rovesciata "futbolda sırtüstü yatarak atılan şut" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca rovesciare "tepetaklak etmek veya olmak, altüst olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen reversare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince reversus "ters, tepetaklak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince vertere, vers- "dönmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.