Sente - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sente Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca synthèse, synthet- "bir araya getirme, bağdaştırma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sýnthesis σύνθεσις z "birleştirme, bir araya koyma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca títhēmi, the- τίθημι, θε- z "koymak" fiilinden +sis sonekiyle syn+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tez2 maddesine bakınız.
Arapça cbr kökünden gelen cabr جبر z "1. kırık kemiği kaynaştırma, 2. sentez, matematikte cebir, 3. güç, zor, şiddet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cabara جبر z "1. birleştirdi, kaynaştırdı, 2. güç kullandı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #gbr גבר z "üstesinden gelme, şişme, kabarma, kahramanlık ve cesaret gösterme" kökü ile eş kökenlidir. )
Fransızca dysenterie "kanlı ishal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dysentería δυσεντερία z "bağırsak bozukluğu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca énteron έντερον z "bağırsak" sözcüğünden dys+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dys+, entero+ maddelerine bakınız.
Fransızca ébonite "doğal rengi siyah olan bir tür sentetik polimer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce ebonite sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İngilizce ebony "değerli siyah tahtasıyla tanınan ağaç, abanoz" sözcüğünden türetilmiştir. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ébenos έβενος z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için abanoz maddesine bakınız.
Fransızca plastique "1. kalıplı, biçimlendirilmiş, kalıpsal, 2. sentetik polimer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca plastikós πλαστικός z "kalıplı, biçimlendirilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plássō, plast- πλάσσω, πλαστ- z "biçimlendirmek, kalıba dökmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca présenter "sunmak, takdim etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen praesentare fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince praesens "hazır, şimdi bulunan, önde duran" sözcüğünden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince esse "olmak" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için esans maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce viscose "sentetik elyaf yapımında kullanılan yapışkan organik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1884 Hilaire de Chardonnet, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Geç Latince viscosus "yapışkan, ağda kıvamında" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince viscum "ökse otu, bu bitkiden elde edilen yapışkan sıvı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ökse maddesine bakınız.
İngilizce bakelite "bir tür sentetik polimer" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük H. L. Baekeland "Belçikalı-Amerikalı mucit (1863-1944)" özel adından türetilmiştir.
İngilizce melamine "bir tür sentetik reçine" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca Melamine "bir kimyasal kristal" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1834 J. Liebig, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca Melam "sülfosiyanid amonyumun damıtılmasıyla elde edilen kimyasal madde" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1834 J. Liebig.) Daha fazla bilgi için amin maddesine bakınız.
Perlon "bir tür sentetik elyaf, polikaprolaktam polimerinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1952 IG Farben, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca perle "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pernula sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince perna "sedef, istiridye kabuğu" sözcüğünün küçültme halisidir.
Lycra "sentetik elyaf markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 DuPont Corp. ABD.)
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.