Senar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Senar Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca scénario "bir tiyatro eseri veya filmin sahnelerini tarif eden metin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen scenario sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca scena "sahne" sözcüğünden türetilmiştir. İtalyanca sözcük Eski Yunanca skēnē σκηνή z "1. çadır, çardak, gölgelik, 2. tiyatroda sahne" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca mise en scéne "sahneye koyma" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca mise "koyma" ve Fransızca scéne "sahne" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mizanpaj, senaryo maddelerine bakınız.
İngilizce script "yazı, yazılı metin, senaryo" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince scriptum "yazılmış şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince scribere, script- "yazmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skrībh- "sivri uçla kesmek, çentmek" biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca scena "sahne" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için senaryo maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.