Sau - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sau Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce sauna "Fin hamamı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fince sauna "hamam, banyo" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça cāmeşūr جامه شور z "giysi yıkayan, çamaşırcı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça cāme جامه z "giysi" ve Farsça şūy veya şūr شوى/شور z "yıkayan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça şustan, şūy- شستن, شوى/شور z "yıkamak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde χşaud- "su akmak" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde χşudra "su" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için camekân maddesine bakınız.
Fransızca sauce "yemek suyu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca salse "tuzlu su [xi], yemek suyu [xiv]" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince salsus "tuzlu" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince sal "tuz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için salam maddesine bakınız.
İngilizce brontosaurus "bir tür dinozor" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 O. C. Marsh, Amer. zoolog.) İngilizce sözcük Eski Yunanca brontē βροντή z "gökgürültüsü" ve Eski Yunanca saûros σαῦρος z "kertenkele" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dinozor maddesine bakınız.
Fransızca dinosaurien veya İngilizce dinosaur "tarihöncesinde yaşamış büyük sürüngen" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1841 Sir Richard Owen, İng. doğabilimci.) Bu sözcük Eski Yunanca deinós δεινός z "korkunç, müthiş" ve Eski Yunanca saûros σαῦρος z "kertenkele" sözcüklerinin bileşiğidir.
Yeni Yunanca aynı anlama gelen savrídi σαυρίδι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca saûros veya saúra σαῦρος/σαύρα z "1. kertenkele, 2. bir tür büyük deniz balığı, Lat. lacerta" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen saurís σαυρίς z sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: * Suidas. Frisk II.683.) Daha fazla bilgi için dinozor, +oid maddelerine bakınız.
İngilizce tyrannosaurus "bir tür dinozor" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1905 Henry Fairfield Osborn, Amer. doğabilimci.) İngilizce sözcük Eski Yunanca tyránnos τυράννος z "zorba" ve Eski Yunanca saúros σαύρος z "kertenkele" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tiran, dinozor maddelerine bakınız.
İngilizce sauna "Fin hamamı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fince sauna "hamam, banyo" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca benzine "benzol içeren hidrokarbür karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen benzin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1830 Eilhardt Mitscherlich, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca benzoe(säure) "benzoik asit" sözcüğünden türetilmiştir. Almanca sözcük Geç Latince labenzoe sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için benzen maddesine bakınız.
Fransızca sauvé "kurtuldu, kurtarıldı" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Fransızca sözcük Fransızca sauver "kurtarmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen salvare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince salvus "sağ, salim, esen, emin" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için salvo maddesine bakınız.
Fransızca saumon "hem tatlı hem tuzlu suda yaşayan bir balık, alabalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen salmo sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca saumon "1. alabalık, 2. kaba metal döküm parçası" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için somon maddesine bakınız.
Fransızca aynı anlama gelen saucisse sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince salsicia "tuzlanmış et" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince sal "tuz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için salam maddesine bakınız.
Fransızca sauter "sıçramak, sıçratmak, zıplatmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince saltare fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince saltum sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için salto maddesine bakınız.
Fransızca steak tartare "çiğ yenilen bir et yemeği" veya Fransızca sauce tartare "mayonez ve sarmısakla yapılan bir sos" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Tartare "Tatar" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tatar maddesine bakınız.
İngilizce barbiturate "kimyasal bir madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1864 Adolf von Bäyer, Alm. kimyacı.) İngilizce sözcük Almanca barbitursäure "barbitürik asit" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Barbara "bir kadın adı" ve Latince urea "idrar, üre" sözcüklerinin bileşiğidir.
Aspirin "Bayer firmasına ait ilaç markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1899 Bayer AG.) Bu sözcük Almanca acetylierte spirsäure "asetil spirik asit" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Latince spiraea "asetil spirik asidin doğal kaynağı olan bitki" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asetik maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 17 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.