Sabın - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sabın Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca budget "gelir ve giderleri gösteren çizelge" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce budget "1. evrak veya para kesesi, özellikle İngiltere Hazine Bakanının yıllık hazine hesabını Parlamentoya sunarken kullandığı çanta [esk.], 2. hükümet bütçesi, gelir-gider çizelgesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Fransızca bouget "kese, dağarcık, çıkın" sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Latince bulga "torba, bohça" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhelgh- biçiminden evrilmiştir.
Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Arap alfabesinin on beşinci,Osmanlı ve Fars alfabesinin de on sekizinci olan ض ‏ harfinin okunuşu. Mahreci dil, sağ veya sol üst azı dişinin üzerine getirilmesi şeklindedir. anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan dâd kelimesi Harfin Ebced hesabında sayı değeri 800 dür. anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde adalet, hak, doğruluk insaf anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan dâd kelimesi iyilik, ihsan, vergi, ömür. anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.