Rendelemek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rendelemek Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *égegü fiilinden evrilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe ége- "törpülemek, rendelemek, diş gıcırdatmak" fiilinden +gU sonekiyle türetilmiştir.
Eski Türkçe törpi- "rendelemek, törpülemek" fiilinden +Ig sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe törpig sözcüğünden evrilmiştir.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
İngilizce grater "kazıyıcı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to grate "kazımak, tırmalamak, rendelemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca gratter fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *krattōn sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca au gratin "rendelenmiş peynirli" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gratin "rendelenmiş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca gratter "kazımak, rendelemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için greyder maddesine bakınız.
İtalyanca raspa "kaba rende" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *raspōn "sürtmek, rendelemek" fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.