Reşan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Reşan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca intéressant "ilgi çekici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca intéresser "ilgilenmek, ilgilendirmek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince interesse "farkında olmak, bir konunun 'içinde olmak', ilgilenmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince esse "olmak" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için esans maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce fluorescent "gaz ışıması ilkesine göre çalışan elektrik ampulü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1934 General Electric Co.) Fransızca sözcük İngilizce fluorescence "fluor gazı gibi elektrik akımı verildiğinde ışıma özelliği" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1852 George Gabriel Stokes, İng. fizikçi.) Bu sözcük Yeni Latince fluor "bir element" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flor maddesine bakınız.
Farsça parēşān پريشان z "dağınık, dağıtmış" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça parēşīdan, parēş- پريشيدن, پريش z "dağıtmak, saçmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) ? sözcüğünden per+2 önekiyle türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.