Puşe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Puşe Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca poussette "çocuk arabası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pousser "itmek" fiilinin küçültme halisidir. Bu sözcük Latince pellere, puls- "vurmak, kakmak, itmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pel-6 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için filtre maddesine bakınız.
İngilizce compulsive "iradesiyle kontrol edemediği davranışlarda bulunma eğilimi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce compel "zorlama, iradesi dışında bir şeyi yapmaya mecbur etme" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen compellere, compuls- fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince pellere, puls- "itmek, vurmak, kakmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için puset maddesine bakınız.
İngilizce pulsar "nabız atışı şeklinde radyo sinyalleri gönderen bir yıldız türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1967, Jocelyn Bell & Anthony Hewish, Amer. astronom.) İngilizce sözcük İngilizce pulsating star "nabız gibi atan yıldız" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük İngilizce pulsate "nabız atmak" (NOT: İngilizce fiil Latince aynı anlama gelen pulsare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince pellere, puls- "vurmak, kakmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve İngilizce star "yıldız" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için puset, star maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.