Pion - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pion Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça āfyūn آفيون z "afyon" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ópion όπιον z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ópos όπος z "özsuyu, reçine, özellikle afyon özü" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sokwo- "özsuyu, reçine" biçiminden evrilmiştir.
Yeni Yunanca mylokópi μυλοκόπι z "bir tür balık, umbrina cirrosa" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mylokópos veya mylokópion μυλοκόπος z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mýllos veya mýlos sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca espionnage "casusluk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca espion "casus, gözetçi" sözcüğünden +age sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ispiyon maddesine bakınız.
Fransızca espion "casus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen spione sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *spehōn "gözetleyen, gözcü" sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *spehjan "gözetlemek, seyretmek" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spek- "gözetlemek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca pion "satrançta piyade" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince pedon "yaya, piyade eri" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pes, ped- "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pedi+ maddesine bakınız.
Fransızca champion "savaşçı, harpte teke tek vuruşma için öne çıkan cengâver [esk.], bir davanın savunucusu, sporda şampiyon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kampjo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kamp "savaş meydanı" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Latince campus sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kamp maddesine bakınız.
Yeni Yunanca kato pión κατώ πιόν z "düşük nitelikli, değersiz" deyiminden alıntıdır. Yunanca deyim Yeni Yunanca kato κατώ z "aşağı, alçak, düşük" ve Yeni Yunanca pión πιόν z "nitelik, kimlik" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Yeni Yunanca piós πιός z "kim" sözcüğünden türetilmiştir. )
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.