Papi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Papi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca papyrus "Mısır'da yetişen bir bitkıden elde edile kâğıt benzeri madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen papyrus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen papýros παπύρος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Mısır dilinde bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için papel maddesine bakınız.
Arapça ḳirṭās قرطاس z "papirüs [esk.], kâğıt" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḳarṭīsā קרטיסא z "papirüs" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen χártēs χάρτης z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kart2 maddesine bakınız.
Arapça ṭūmār طومار z "rulo halinde kâğıt veya parşömen kitap" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen tomárion τομάριον z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca tómos τόμος z "1. kesilmiş şey, dilim, 2. birkaç bölümden oluşan bir kitabın her cildi, kesilip kalıplanmış papirüs rulosu, kitap" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için tomo+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen biblio+ "kitap" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca byblíon veya biblíon βυβλίον/βιβλίον z "papirüs rulosu, kitap" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca býblos veya bíblos βύβλος/βίβλος z "papirüs" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca Byblos βυβλος z "papirüs ticaretiyle ünlü bir Fenike kenti, modern Cübeyl" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Fenike dilinde Gubla "'tepecik', papirüs ticaretiyle ünlü bir Fenike kenti, modern Cübeyl" özel adından türetilmiştir.
Fransızca carte "a.a., pafta, harita" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca carta "kâğıt" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen charta sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca χártēs χάρτης z "kesilmiş papirüs tabakası" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Mısır dilinde bir sözcükten alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca papier couché "'tabakalı kâğıt', cila tabakasıyla kaplı kâğıt" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca couche "yatak, tabaka" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca coucher "yatırmak, yatmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince collocare "yere yatırmak" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince locare "yatırmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lokal maddesine bakınız.
Fransızca papillon "kelebek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince papilio "kelebek" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca pavillon "1. çadır, özellikle büyük gösteri çadırı, 2. bina müştemilatı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince papilio "1. kelebek, 2. bir tür çadır" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için papyon maddesine bakınız.
İspanyolca papel "kâğıt" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Latince papyrus "papirüs" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için papirüs maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.