Pahal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pahal Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca fanfare "gürültülü bando müziği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fanfaronnade "şatafat, pahalı ve gürültülü gösteriş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İspanyolca fanfarrón "şatafat meraklısı, gösterişçi kimse" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Arapça farfarat فرفرة z "(hayvan, özellikle tavus kuşu) tüylerini kabartma" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça farfara فرفر z "tüylerini kabarttı" fiilinin masdarıdır.
Arapça wḳr kökünden gelen waḳār وقار z "ağırlık, ağırbaşlılık, soyluluk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waḳura وقُر z "ağırbaşlı ve soylu idi" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Akatça (w)aḳāru "değerli veya pahalı olma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #yḳr יקר z kökü ile eş kökenlidir. )
Farsça sangīn سنگين z "(kıymetli) taşlarla süslü, murassa, pahalı, değerli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sang سنگ z "taş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için seng maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.