Otek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otek Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca discothèque "gramofon plakları kütüphanesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca disque "disk" ve Eski Yunanca thēkē θήκη z "depo, koyma veya saklama yeri" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için disk, tez2 maddelerine bakınız.
Fransızca hypothèque sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰypothēkē ὑποθηκη z "önerilen şey, ortaya atılan şey, bir borca karşılık rehin verilen şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰypotíthēmi ὑποτίθημι z "aşağı koymak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca títhēmi, the- τίθημι, θε- z "koymak" fiilinden hipo+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tez2 maddesine bakınız.
Fransızca cartothèque "kart katalogu mahfazası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca carte "kart" ve Eski Yunanca thēkē θήκη z "saklama yeri, depo" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kart2, tez2 maddelerine bakınız.
Farsça kōtang كوتنگ z "çırpıcı tokmağı, ağır sopa" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca engager "bağlamak, ipotek etmek, rehin etmek, meşgul etmek, istihdam etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Fransızca gage "rehin, ipotek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen wage sözcüğünden evrilmiştir. Eski Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *wadjan fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wadh- "rehin etmek, bağlayıcı bir söz vermek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca alternatif "1. sırayla değişen, 2. seçenek, almaşık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince alternare "sırayla değişmek, bir o bir öbürü olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince alter "öbür, öteki, başka" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *al-tero- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "öte, başka" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için alias maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.