Opa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Opa Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Çingenece (Roma) şopar "oğlan" sözcüğünden alıntıdır.
Eski Türkçe bir sözcükten evrilmiştir. Daha fazla bilgi için top1 maddesine bakınız.
Eski Türkçe top sözcüğünden +AlAk sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için top1 maddesine bakınız.
Fransızca léopard "kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen leopardus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leópardos λεόπαρδος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca léōn λέων z "aslan" (NOT: Yunanca sözcük Ana-Samice aynı anlama gelen labˀu sözcüğünden alıntıdır. Eski Yunanca párdos πάρδος z "pars" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pars maddesine bakınız.
Fransızca opale "bir tür değerli taş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen opalus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen opállios οπάλλιος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Sanskritçe úpala उपल z "her çeşit taş, mücevher" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca topaze "yeşil veya sarı renkli bir mücevher, zeberced" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tópazos veya topázion τόπαζος/τοπάζιον z sözcüğünden alıntıdır.
Farsça çūbe "değnek, çubuk" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için çöp2 maddesine bakınız.
Fransızca haut-parleur "ses yükseltici" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca haut "yüksek" (NOT: Bu sözcük Latince altus sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Fransızca parleur "konuşan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Fransızca parler "konuşmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için alto, parola maddelerine bakınız.
Fransızca opaque "şeffaf olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince opacus "gölgeli, karanlık" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca psychopate "ruh hastası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca psykopath sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1847 Alm.) Daha fazla bilgi için psiko+, pato+ maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce stoppage "durduruş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce to stop "durdurmak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için stop maddesine bakınız.
İngilizce dopamine "sinir sistemini etkileyen bir hormon" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce dopa "DihydrOxyPhenethylAmine maddesinin kısa adı" sözcüğünden türetilmiştir.
Yeni Latince aynı anlama gelen propaganda sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince propagare "çubuktan fidan üretmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *pāg- "(bitki) dikmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pakt maddesine bakınız.
Türkçe top sözcüğünden +? sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için top1 maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.