Onsuz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Onsuz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça Abd kökünden gelen ˀabad أبد z "kalıcılık, sonsuzluk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀubūd اوبود z "kalma, kalıcı olma" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça Azl kökünden gelen ˀazal أزل z "sonsuz eskilik" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça Abd kökünden gelen muˀabbad مؤبّد z "kalıcı kılınan, sonsuza dek süren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taˀbīd تأبيد z "kalıcı kılma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için ebed maddesine bakınız.
Farsça nāmutanāhi نا متناه z "sonsuz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça nhw/nhy kökünden gelen mutanāhī متناهي z "sona eren, sonlu" sözcüğünden na+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Arapça nahiya "sona erdi, vardı" fiilinin tefāˁul vezni (VI) failidir. Daha fazla bilgi için nihayet maddesine bakınız.
Yeni Yunanca súma σούμα z "damıtılmış alkol, anasonsuz rakı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince summa "en üstte kalanlar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince summus "en yüksek, üst" sözcüğünün nötr hal çoğuludur. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sup-mo- kökünden türetilmiştir. Bu kök Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)uper "üst, yukarı" sözcüğünün abartı (superlative) halidir. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.
Sanskritçe nirvāna निर्वाण z "1. sönme, 2. Budist inançta enkarnasyon döngüsünün sona ermesi, sonsuz huzur" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe nis-, nir- "dışarı, öte, kapanma yönünde hareket bildiren edat" ve Sanskritçe vāti "esmek, üflemek" sözcüklerinin bileşiğidir.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde Sonsuz, ölümsüz anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan ebedi kelimesi Arapça anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde bengi, ölümsüz anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan ebedi kelimesi sonsuzSonsuza ve ebediyete âit. Ebediyete dâir ve müteallik. anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.