Okk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Okk Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥuḳḳat حقّة z "ağaç veya fildişi veya mermerden oyma küçük kap veya şişe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice yazılı örneği bulunmayan *ḥuḳḳā "oyulmuş şey, oyma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #ḥḳḳ חקק z "oyma, kazıma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hak2 maddesine bakınız.
Arapça uḳiyyat اوقيّة z "Suriye bölgesine özgü bir tartı birimi, y. 320 gram" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen uḳiyyā veya unḳiyyā אוקיא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oúnkia ούγκια z "librenin onikide biri olan tartı birimi, y. 27 gram" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince uncia "'onikilik', librenin onikide biri olan tartı birimi, y. 27 gram" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ons maddesine bakınız.
Arapça yazılı örneği bulunmayan *ˁalāˀimu-s-samāˀi علائم السمائ z "alaimsema, gökkuşağı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için alaimsema maddesine bakınız.
Eski Türkçe tokkuz on sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için dokuz maddesine bakınız.
Yeni Latince iridium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Smithson Tennant, İng. kimyacı (1761-1815).) Latince sözcük Eski Yunanca íris, irid- ίρις, ιριδ- z "gökkuşağı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iris maddesine bakınız.
Fransızca iris "1. gözün renkli kısmı, 2. süsen bitkisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca íris, irid- ίρις, ιριδ- z "1. gökkuşağı, 2. gökkuşağı renklerinde olan her şey, gözün renkli kısmı, süsen çiçeği" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wī-ri- "kavis, kuşak" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wei-1 "kıvırmak" kökünden türetilmiştir.
Yeni Yunanca kókkino κόκκινο z "1. kırmızı, 2. kırmızı tane şeklinde meyveleri olan bir bitki, dikenli mersin, ruscus aculatus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kókkinos κόκκινος z "kabuğundan kırmızı boya elde edilen böcek, koşnil kırmızısı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca kókkos κόκκος z "tane, tohum, koza" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca cochenil "kabuğundan kırmızı boya elde edilen bir böcek, kirmis" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cochinilla sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen coccinella sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince aynı anlama gelen coccinus sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kókkinos κόκκινος z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kokina maddesine bakınız.
Yeni Yunanca kukúli κουκούλι z "koza, küçük top şeklinde nesne" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *cocculus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince coccus "tane, bilye, koza" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kókkos κόκκος z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kokina maddesine bakınız.
Fransızca staphylocoque "salkım şeklinde toplanan bakteri türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca staphylē σταφυλη z "üzüm tanesi" ve Eski Yunanca kókkos κόκκος z "tane, tohum" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kokina maddesine bakınız.
Fransızca streptocoque "zincir şeklinde toplanan bakteri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen streptococcus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theodor Billroth, Avst. cerrah (1829-94).) Bu sözcük Eski Yunanca streptós στρεπτός z "bükülmüş (ip)" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca stréphō στρέφω z "bükmek, burmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca kókkos κόκκος z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için apostrof, kokina maddelerine bakınız.
Farsça tirāje "gökkuşağı" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen spectro+ "spektrum" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince spectrum "1. hayal, görüntü, 2. ışığın kırılmasıyla oluşan gökkuşağı, tayf" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince specere, spect- "bakmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için spekülasyon maddesine bakınız.
Latince spectrum "1. hayal, görüntü, 2. ışığın kırılmasıyla oluşan gökkuşağı, tayf" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için spektro+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.