Odı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Odı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca aphrodisiaque "cinsel uyarıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aphrodisiakós αφροδισιακός z "Afrodit'e ait, cinsel uyarıcı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aphrodite "aşk ve cinsellik tanrıçası" özel adından türetilmiştir.
Fransızca hérmaphrodite "çift cinsiyetli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Hermaphrodite "mitolojide Hermes ile Afrodit'in çift cinsiyetli çocuğu" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca Hermes ἑρμῆς z ve Eski Yunanca Afrodite αφροδιτε z sözcüklerinin bileşiğidir.
Fransızca crocodile "timsah" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca krokódilos κροκόδιλος z "büyük kertenkele, varan veya timsah" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca mélodie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca meloidía μελοιδία z "şarkı söyleme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mélos μέλος z "şarkı" ve Eski Yunanca oidía οιδία z "(şarkı) söyleme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.
Fransızca odyssée "uzun ve maceralı yolculuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca Odysséa οδυσσέα z "Homeros'un bir destanı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Odysseús "Odysséa destanının kahramanı olan Ithaka kralı" özel adından türetilmiştir.
Fransızca autodidacte "kendi kendini yetiştirmiş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca autodídaktos αυτοδίδακτος z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için oto+1, didaktik maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce oedipal "Ödipus kompleksine ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca Oidípous Οἰδίπους z "'şişkin-ayak', babasını öldürüp annesiyle evlenen mitolojik şahsiyet" özel adından alıntıdır.
Fransızca parodie "taklide dayalı güldürü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca paroidía παροιδία z "'yan oyun', eski çağda iki oyun arasında sahnelenen kısa güldürü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oidē οιδη z "şarkı" sözcüğünden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.
Almanca praseodym "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1885 Carl Auer von Welsbach, Avust. kimyacı.) Almanca sözcük Eski Yunanca práseos "yeşil" ve Eski Yunanca dídymos "ikiz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pırasa, epididim maddelerine bakınız.
Fransızca prosodie "şiirde vezin ve bununla ilgili disiplin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince prosodia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca prosōidía προσωιδία z "müziğe veya makama uyarlanmış güfte; müzikte vurgu işareti" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca oidē οιδή z "makamla söyleme, şarkı" sözcüğünden pros+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.
Fransızca rhapsodie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca rhapsoidía ῥαψοιδία z "doğaçlama övgü şiiri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca rháptō ῥάπτω z "yamamak, ucuca eklemek" ve Eski Yunanca oidē οιδη z "şarkı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.
Fransızca codifier "kuralları sistemli olarak belirlemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince codificare fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince codicem facere deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kod, faktör maddelerine bakınız.
Fransızca modification "kısmi değişim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca modifier "bir şeyin özünü değil arızi özelliklerini belirlemek veya değiştirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen modificare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Geç Latince modus "tarz, biçim" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mod maddesine bakınız.
Fransızca auditorium "küçük konser salonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen auditorium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince audire "dinlemek, işitmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için odiyo+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen audio+ "işitme" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Latince audire "işitmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *au-dh-yo- "duyu-verme, kulak koyma" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *au-4 "duymak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için estetik maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.