Ocağ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ocağ Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Primus "pompalı gaz ocağı markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1888 F. V. Linqvist, İsv. mucit ve sanayici.) Bu sözcük İngilizce to prime "doldurmak, pompalamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca preindre, preint- "basmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pres maddesine bakınız.
Farsça gulχān گلخان z "hamam ocağı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça gul گل z "ateş" ve Farsça χān خان z "yer, mekân" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için han1 maddesine bakınız.
Fransızca foyer "1. ocak, aile ocağı, 2. tiyatroda sigara içme salonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince focarium sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fokus maddesine bakınız.
İngilizce mine "maden ocağı, lağım, yeraltına gömülen patlayıcı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince mina "maden ocağı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır.
Soğdca yazılı örneği bulunmayan *rōçag "oruç tutma" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Soğdca sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rōzak sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Soğdca rōç "gün" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruz maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.