Nuru - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nuru Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ġbr kökünden gelen iġbirār إغبرار z "gücenme, onuru kırılma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġabira "bozuldu, gücendi" sözcüğünün ifˁilāl vezni (XI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için gubar maddesine bakınız.
Arapça ġbr kökünden gelen muġbarr مغبرّ z "gücenmiş, onuru zedelenmiş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için iğbirar maddesine bakınız.
Arapça nwr kökünden gelen nūr نور z "ışık, ışıma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice nūr veya nūrā נוּר z "ateş" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen nūru veya nīru sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça tannūr تنّور z "fırın, özellikle kilden yapılan kuyu şeklinde fırın" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen tanūrā תנורא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen tinūru sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Yeni Yunanca melanúria μελανούρια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca melanúri μελανούρι z "karakuyruk, karagöz cinsinden kuyruğu kara lekeli balık, sparus melanurus" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, μελαν- z "kara" ve Yeni Yunanca ve Eski Yunanca ourá ουρά z "kuyruk" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.