Munda - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Munda Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça fcr kökünden gelen facr فجر z "gün doğumundan önceki aydınlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça facara فجر z "deldi, yardı" fiilinin masdarıdır.
Arapça dmc kökünden gelen mundamic مندمج z "bir şeyin içine sıkı sıkıya sarılmış, kompakt" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça indimāc إندماج z "sıkı sıkıya sarılma" sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) failidir. Bu sözcük Arapça dumūc دموج z "içine girme, sokulma" sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) masdarıdır.
Arapça drc kökünden gelen mundaric مندرج z "kapsayan veya kapsanan" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça indirāc إندراج z "kapsanma" sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) failidir. Daha fazla bilgi için derç maddesine bakınız.
Arapça hcr kökünden gelen tahcīr تهجير z "yola çıkma, gün doğumunda seyahat etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça hicrat هجرة z "göç etme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için hicret maddesine bakınız.
Farsça āzād آزاد z "serbest, özgür" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āzāt "1. soylu, asil, eski İran toplumunda toprak sahibi asilzade sınıfına mensup olan kimse, 2. köle olmayan, özgür " sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde zāy- "salmak" fiili ile eş kökenlidir.
Fransızca péroxyde "kimyada bir oksijen bileşiği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca peroxy+ "iki oksijen atomundan oluşan köprü şeklinde molekül" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca oksýs οξύς z sözcüğünden peri+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için oksit maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce colza "lahanagillerden, tohumundan yağ elde edilen bir bitki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca koolzaad "lahana tohumu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca kool "lahana" ve Holandaca zaad "tohum" sözcüklerinin bileşiğidir.
Fransızca matinée "sabah vakti, gündüz gösterisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca matin "sabah" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince matutinum "sabahleyin, gün doğumunda" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince matuta "şafak" sözcüğünden türetilmiştir.
Ozalid "fotoğraf filminden morötesi ışık yardımıyla kâğıda baskı yapma yöntemi" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1963 Ozalid Ltd., İng. şirketi.) Bu sözcük İngilizce diazol "iki azot atomundan oluşan ışığa duyarlı kimyasal madde" sözcüğünden türetilmiştir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (anatomi) Diş köklerini kaplayan sert madde anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan seman kelimesi (fizik) Bir metalle temas durumunda ısıtılan ve yüksek sıcaklıkta ayrışarak taşıdığı elementlerden bir veya birçoğunu o metalin yüzeyine yayan madde anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.