Max - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Max Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce charisma "sevgi ve hayranlık kazanma yeteneği" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen charisma sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1922 Max Weber, Alm. sosyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca χárisma χάρισμα z "zarafet, lütuf, güzel davranış" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χairō χαιρω z "sevinmek, sevinç duymak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher- "sevmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen maxi+ "en büyük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen maximus sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince magnus "büyük" sözcüğü ile eş kökenlidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mag-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *meg- kökünden türetilmiştir.
Yeni Latince quantum "modern fizikte bir kavram" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1900 Max Planck, Alm. fizikçi.) Latince sözcük Latince quantus "ne kadar? nice?" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kantite maddesine bakınız.
Latince maximum "en büyük nicelik" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince maximus "en büyük" sözcüğünün abartı (superlative) hal nötr halidir. Daha fazla bilgi için maksi+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.