Marie - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Marie Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca périscope "denizaltından çevre gözetleme aracı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1854 E. H. Marié-Davy, Fr. mühendis.) Fransızca sözcük Eski Yunanca skópos σκόπος z "seyreden" sözcüğünden peri+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +skop maddesine bakınız.
Fransızca ampère "elektrik birimi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1881 Paris Elektrik Kongresi.) Fransızca sözcük André-Marie Ampère "Fransız fizikçi (1775-1836)" özel adından türetilmiştir.
Fransızca bain-marie "ateşle doğrudan temas ettirmeden, suya batırılan kap içinde pişirme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince balneum Mariae "'Meryem banyosu', ateşle doğrudan temas ettirmeden, suya batırılan kap içinde pişirme (simya terimi)" deyiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince balneum "banyo" ve Maria "Meryem (muhtemelen: Musa'nın kızkardeşi olup simya ilminin kurucusu sayılan Miriam)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için banyo maddesine bakınız.
Fransızca radioactif "ışıma-eylemli, " sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Pierre ve Marie Curie, Fr. kimyacılar.) Daha fazla bilgi için radio+, aktif maddelerine bakınız.
Yeni Latince curium "radyoaktif bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1944 Glenn T. Seaborg, Ralph A. James, Albert Ghiorso, Amer. fizikçiler.) Latince sözcük Marie Curie "Polonya asıllı Fransız kimyacı (1867-1934)" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince polonium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Marie & Pierre Curie, Fr. kimyacılar.) Latince sözcük Polonia "Polonya" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için polka maddesine bakınız.
Yeni Latince radium "radyoaktif bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Pierre ve Marie Curie, Fr. kimyacılar.) Daha fazla bilgi için radio+ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.