Mahall - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mahall Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥll kökünden gelen maḥallat محلّة z "konaklama yeri, konak, durak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mahal maddesine bakınız.
Arapça ḥll kökünden gelen maḥall "yer" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mahal maddesine bakınız.
Fransızca banlieu "bir kentin yargı alanı içinde bulunan kırsal bölge, dış mahalle, varoş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca ban "yargı, hüküm, ferman" ve Fransızca lieu "yer" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için banal, lokal maddelerine bakınız.
Farsça dargāh درگاه z "kapı mahalli, eşik" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça dar در z "kapı" ve Farsça gāh گاه z "yer" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için der, +gâh maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce ghetto "bir kentte azınlıkların ve özellikle Yahudilerin yaşadığı semt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Ghetto "Venedik kentinin Yahudi mahallesi" özel adından türetilmiştir.
İngilizce limousine "uzun binek otomobili" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca limousine "açık şoför mahalli olan bir tür binek arabası" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902 Fr.) Bu sözcük Limousin "Fransa'da bir bölge" özel adından türetilmiştir.
Türkçe sözcük, Ad halinde Zaten ufacık mahalle, dedikodu desen diz boyu. - E. Şafak anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.