Müba - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Müba Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bdl kökünden gelen mubādalat مبادلة z "değiş tokuş etme, bedeliyle değiştirme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bedel maddesine bakınız.
Arapça bdl kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *mubādil مبادل z "mübadele eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mubādalat مبادلة z "eşdeğeri ile değiştirme, takas etme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için bedel maddesine bakınız.
Arapça bwḥ kökünden gelen mubāḥ مباح z "izinli, yasak olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ibāḥat إباحة z "izin verme, serbest bırakma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) mefˁuludur. Bu sözcük Arapça bawḥ بوح z "açık ve düz olma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır.
Arapça blġ kökünden gelen mubālaġat مبالغة z "belagat gösterme, abartma, retorik" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için belagat maddesine bakınız.
Arapça brk kökünden gelen mubārak مبارك z "kutlu, kutsanmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mubārakat مباركة z "kutsama, bereket duası etme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için bereket maddesine bakınız.
Arapça brz kökünden gelen mubārazat مبارزة z "karşılıklı meydana çıkma, çarpışma, dövüşme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bariz maddesine bakınız.
Arapça bşr kökünden gelen mubāşir مباشر z "müjdeleyen (?)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça buşrā بشرَى z "müjde" fiilinin mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için büşra maddesine bakınız.
Arapça byˁ kökünden gelen mubāyaˁat مبايعة z "satma, satışa çıkarma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bayi maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.