Lahan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lahan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Yunanca láχano λάχανο z "lahana" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca láχanon λάχανον z "her türlü sebze" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca laχaínō λαχαίνω z "kazmak, toprağı sürmek" fiilinden türetilmiştir.
Farsça karamb-i bahār كرمب بهار z "ilkbahar lahanası" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Arapça ve Farsça karamb كرمب z "lahana" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen krámbē κράμβη z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça bahār بهار z "ilkbahar" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bahar1 maddesine bakınız.
Arapça laġam veya laġm لغم z "tünel" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca laχōma λαχώμα z "kazı, hendek, tünel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca laχaínō λαχαίνω z "kazmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lahana maddesine bakınız.
Bulgarca ve Sırpça koçan "meyve ve sebzelerin ve özellikle lahananın sapı" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Rusça kapusta капуста z "lahana" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Eski Yüksek Almanca kapuz "1. baş, kafa, 2. lahana" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince caput, capit- "baş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kapital maddesine bakınız.
Yeni Yunanca láχano λάχανο z "lahana" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca láχanon λάχανον z "her türlü sebze" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca laχaínō λαχαίνω z "kazmak, toprağı sürmek" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca ve İngilizce colza "lahanagillerden, tohumundan yağ elde edilen bir bitki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca koolzaad "lahana tohumu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca kool "lahana" ve Holandaca zaad "tohum" sözcüklerinin bileşiğidir.
Rusça borşç борщ z "pancar ve lahana ile yapılan bir çorba" sözcüğünden alıntıdır. Rusça sözcük Rusça borşçevik "ayı baldıranı adı verilen baharlı ot, heracleum" sözcüğünden türetilmiştir.
Türkiye Türkçesinde lağız veya lağoz veya lağuz "mısır (Doğu Karadeniz ağızları)" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe sözcük Yeni Yunanca laχaínō λαχαίνω z "kazmak, toprağı sürmek" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için lahana maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.