Lad - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lad Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁala'l-ˁādat على العادة z "adet üzere, alışılmış surette" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ale+ maddesine bakınız.
Arapça cld kökünden gelen calādat جلادة z "sabır, direnç" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça caluda جلُد z "direndi, sağlam idi" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça cild جلد z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için cilt maddesine bakınız.
Arapça fawḳa'l-ādat فوق الادة z "olağan üstü, sıra dışı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fevk maddesine bakınız.
Arapça χāriḳu'l-ˁādat خارق العادة z "'adet yırtan', olağan dışı, doğaüstü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χrḳ kökünden gelen χāriḳ خارق z "yırtan" (NOT: Bu sözcük Arapça χaraḳa خرق z "yırttı, yardı, delip dışarı çıktı" fiilinden türetilmiştir. ) ve Arapça ˁādat عادة z "alışkanlık, rutin" sözcüklerinin bileşiğidir.
Arapça lādan لادن z "cistus creticus bitkisinden elde edilen aromatik zamk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ladnā לדנא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen ladinnu, ladunu sözcüğünden alıntıdır.
Arapça wld kökünden gelen wilādat ولادة z "doğurma, ana veya baba olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça walada "doğurdu" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için velet maddesine bakınız.
Fransızca ballade "bir şiir türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde balada "oyun havası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ballare "raksetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Eski Yunanca ballē βαλλη z "hoplama, raks" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak, fırlatmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.
Yeni Latince palladium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1804 William Hyde Wollaston (1766-1828), İng. kimyacı.) Latince sözcük Pallas "1802'de keşfedilen bir asteroid" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pallas παλλας z "1. genç kız, bakire, 2. tanrıça Athena'nın lakabı" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça yād ast ياد أست z "hatırımda!" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için yad2 maddesine bakınız.
Fransızca gladiateur "Eski Roma'da gösteri için savaşan kişi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince gladiator "kılıççı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince gladius "Galyalılara özgü kısa ve enli kılıç" sözcüğünden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır. Bu bir sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *klad-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-1 "kesmek, bıçak vurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kup maddesine bakınız.
Fransızca palladien veya İngilizce palladian "1. Rönesans dönemi villa mimarisi tarzında, 2. " sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Andrea Palladio "Rönesans dönemi İtalyan mimarı (1518-1580)" özel adından türetilmiştir.
Fransızca céladon "griye çalan açık yeşil, bu renkte Çin seramiği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Céladon "Fransız yazar d'Urfé'nin Astrée adlı romanında (1610) yeşil giysili karakter" özel adından türetilmiştir.
İtalyanca belladonna "eczacılıkta kullanılan bir bitki, güzelavrat otu" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca bella "güzel" ve İtalyanca donna "hanımefendi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dam2 maddesine bakınız.
İtalyanca gladio "1. kılıç, 2. İtalyan ordusunda 1950'lerde kurulan bir gizli teşkilat adı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince gladius "kısa ve enli kılıç" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için gladyatör maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.