LUCA - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

LUCA Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe suvış "ıslanma, cıvıklaşma" sözcüğünden +gAn2 sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe suva- "ıslatmak" fiilinden +Iş- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için su maddesine bakınız.
İtalyanca feluca veya Arapça fulk veya falūkat فلك/فلوكة z "bir tür küçük tekne" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ephólkion εφόλκιον z "römork? Mısır ve Kızıldeniz'e özgü bir tür tekne" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca ephélkō εφέλκω z "ardından çekmek, sürüklemek" fiilinden +ion sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. )
Arapça ḥfl kökünden gelen maḥfal محفل z "toplantı yeri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥafl حفل z "toplantı yapma, topluca kutlama" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır.
Fransızca orgie veya İngilizce orgy "grup halinde yapılan taşkınlık, grup seksi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca órgia όργια z "Eski Yunanda topluca yapılan gizli ayin" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *worg- "çalışma, iş" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için erg maddesine bakınız.
İngilizce synopsis "özet" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca sýnopsis σύνοψις z "topluca göz atma, toplu bakış, özet" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ópsis όψις z "bakma, göz atma" sözcüğünden syn+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca oráō, op- οράω, oπ- z "bakmak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için optik maddesine bakınız.
Fransızca trichine "insanda asalak olarak yaşayan bir tür solucan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca thríχinos θρίχινος z "kılcal, kıl gibi olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca thríks, thriχ- θρίξ, θριχ- z "kıl, saç" sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça gulbāng گل بانگ z "1. bülbülün güle yakarışı, 2. 'Allah Allah' nidası, topluca söylenen dua veya ilahi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça gul گل z "gül" ve Farsça bāng بانگ z "nida, bağırış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için gül maddesine bakınız.
İtalyanca perruca veya Fransızca perruque "takma saç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca peluca "hayvan postu, pösteki" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pelür maddesine bakınız.
İngilizce gangbang "bir kadınla çok sayıda erkeğin topluca cinsel ilişkiye girmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce gang "çete, güruh" ve İngilizce bang "patlama sesi, argoda cinsel birleşme" sözcüklerinin bileşiğidir.
Türkçe dilinden alınan konuk kelimesi Şatoda yaşayanlarla konuklar, buralarda, topluca yıkanırlarmış. - S. Birsel anlamındadır. Eski Türkçe sözcük, Ad halinde misafir anlamına gelir. Eski Türkçe dilinden alınan konuk kelimesi misafirşruh anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.