Kurab - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kurab Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ġrb kökünden gelen ġuraybat غريبة z "un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġurayb غريب z "küçük garip şey" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġarīb غريب z "yabancı, tuhaf, egzotik" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için garip maddesine bakınız.
Fransızca biscuit "'çifte kavrulmuş', iki kez pişmiş kurabiye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca bis "iki kez" ve Fransızca cuit "pişmiş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Fransızca cuire "pişirmek" fiilinden türetilmiştir. ) Fransızca fiil Latince coquere fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bi+3, kuzine maddelerine bakınız.
Fransızca quiche "Fransa'nın Alsace ve Lorraine bölgesine özgü katkılı hamur yemeği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca kuchen veya küchel "pişmiş hamur işi, kurabiye" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kek maddesine bakınız.
Fransızca macaron "badem ve yumurta akından yapılan kurabiye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca maccarone "küçük hamur işi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için makarna maddesine bakınız.
İtalyanca macaroni "bir tür yuvarlak erişte" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca maccarone "[esk. maccherone] bir tür hamur işi, kurabiye" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Kalaşnikov ticari markasından alıntıdır. Bu sözcük Mikhail Kalaşnikov "Rus silah mühendisi (d. 1919)" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Rusça kalaşnik "kurabiyeci" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.