Kumran - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kumran Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça ḥukmrān حكمران z "hüküm süren, hükümdar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ḥukm حكم z "egemenlik" ve Farsça rān ران z "süren" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça rāndan, rān- راندن, ران z "götürmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Farsça raftan, rav- رفتن, رو z "gitmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için hüküm, reva maddelerine bakınız.
Arapça ḳll kökünden gelen istiḳlāl إستقلال z "1. küçümseme, saymama, hiçe sayma, 2. özellikle bir hükümdarı hiçe sayarak itaati reddetme, isyan etme, bağını koparma, 3. başka hükümdar tanımaksızın hüküm sürme, hükümranlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳalla قلّ z "azaldı, küçüldü" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ekalliyet maddesine bakınız.
Fransızca anarchie "yönetimsizlik, kargaşa" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca arχē αρχη z "iktidar, hükümranlık, önderlik" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +arşi maddesine bakınız.
İngilizce dominion "1. mülk, sahiplik, egemenlik, hükümet, devlet, 2. İngiltere'nin iç işlerinde bağımsız kolonilerine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince aynı anlama gelen dominion sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince dominare "hükümran olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince dominus sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dam2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.