Kokulu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kokulu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁnbr kökünden gelen ˁanbar عنبر z "bir tür balinanın midesinden çıkarılan güzel kokulu madde, her çeşit güzel koku" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ambar sözcüğü ile eş kökenlidir.
Farsça ˁanbarbūy عنبربوى z "güzel kokulu bir çiçek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ˁanbar عنبر z ve Farsça būy بوى z "koku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için amber, bu2 maddelerine bakınız.
Arapça bhr kökünden gelen bahār بهار z "1. güzel kokulu bir bitki, buphthalmum, 2. çölde yağmurdan sonra açan bitkilerin genel adı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça bahār بهار z "ilkbahar" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için bahar1 maddesine bakınız.
Fransızca benzène "çeşitli maddelerden elde edilen organik solvent" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince ve Venedikçe labenzoe veya benzoe "styrax ağacından elde edilen kokulu reçine" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça lubān cāwī لبان جاوى z "Cava zamkı, styrax ağacından elde edilen kokulu reçine" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça lubān لبان z "zamk, kokulu reçine" ve Arapça cāwāˀ جاواء z "Hint Okyanusunda bir ada, Cava" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için labne maddesine bakınız.
Arapça msk kökünden gelen misk مسك z "bir cins yaban keçisinin yağ bezesinden elde edilen güzel kokulu madde" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen muşk مشك z sözcüğünden alıntıdır. ) Bu sözcük Sanskritçe muśka "testis, haya" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca muscat "güzel kokulu bir üzüm ve bundan yapılan şarap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde musc "misk" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça msk kökünden gelen misk مسك z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için misk maddesine bakınız.
Eski Türkçe ōt sözcüğünden evrilmiştir.
Arapça ṣandāl صندال z "Hindistan'da yetişen bir ağacın güzel kokulu tahtası" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen çandana चन्दन z sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ṭarχūn طرخون z "bir tür kokulu ot, dracunculus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca drákōn δράκων z "ejder, bir tür ot" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için dragon maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce naphtaline "petrolden elde edilen kokulu bir madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: John Kidd, İng. kimyacı (1775-1851).) Fransızca sözcük Eski Yunanca náphtha νάφθα z "neft, ham petrol" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen nephtḥā נפטא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için neft maddesine bakınız.
Fransızca muguet "güzel kokulu bir çiçek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca mugue veya musc "misk" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için misk maddesine bakınız.
Fransızca arôme "güzel koku" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince ve İngilizce aynı anlama gelen aroma sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca árōma άρωμα z "her çeşit güzel kokulu ot, bahar" sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca vársamo βάρσαμο z "naneye benzer güzel kokulu ot" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca bálsamon βάλσαμον z "tropik ülkelerden gelen güzel kokulu bir sakız, pelesenk" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için balsam maddesine bakınız.
Yeni Yunanca vasilikón βασιλικόν z "'kral otu', güzel kokulu bir bitki, ocimum basilicum" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca vasilikós βασιλικός z "krala ait, kralî" sözcüğünün nötr halidir. Bu sözcük Eski Yunanca basileús βασιλεύς z "kral" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bazilika maddesine bakınız.
Yeni Yunanca ve Eski Yunanca mélissa μέλισσα z "hoş kokulu bir bitki, oğulotu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca melí μελί z "bal" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *melit- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için melas maddesine bakınız.
Fransızca ozone "oksijenden elde eilen kötü kokulu gaz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen ozon sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1840 Chr. Fr. Schönbein, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca ozón οζόν z "pis kokan" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ózō όζω z "pis kokmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için osmiyum maddesine bakınız.
Farsça balasān بلسان z "Yemen'de yetişen bir ağaç, commiphora opobalsamum, bu ağacın reçinesinden elde edilen güzel kokulu yağ, balsam" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen bálsamon βάλσαμον z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için balsam maddesine bakınız.
Farsça kundurak كندرك z "bir tür güzel kokulu reçine, boswellia thurifera ağacı ve zamkı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen kunduruka veya kundarikā कुन्दुरुक z sözcüğünden alıntıdır.
Farsça yāsaman veya yāsamīn ياسمن/ياسمين z "güzel kokulu çiçekleri olan bir bitki, jasminum fruticans" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan yāsmīn veya *yāsmīk sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca bergamote "1. Anadolu kökenli bir tür kokulu armut, 2. İtalya'nın Calabria bölgesine özgü çok kokulu bir turunçgil, citrus bergamia" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen bergamotta sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Türkçe beğ armudu deyiminden alıntıdır.
Yeni Latince petunia "tütün ailesinden bir tür güzel kokulu çiçek" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Fransızca pétun "tütün [esk.]" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Portekizce aynı anlama gelen petum sözcüğünden alıntıdır. Portekizce sözcük G. Amerika dillerinden Guarani dilinde petu sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Latince spermaceti "ispermeçet balinasından elde edilen güzel kokulu beyaz muma benzer madde" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sperma "sperm" ve Latince cetus "balina" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sperm maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 22 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.