Kode - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kode Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca codéine "afyondan elde edilen yatıştırıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kōdeía κωδεία z "gelincik, afyon bitkisi" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca codex pharmaceutique "resmen onaylanan ilaçlar katalogu" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Latince cōdex, cōdic- "1. ağaç kütüğü, 2. yazı tableti, defter, özellikle büyük boy hesap veya karar defteri" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce decoder "kod çözücü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce code "kod" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kod maddesine bakınız.
Yeni Yunanca kotétsi κοτέτσι z "kümes, tavuk barınağı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca kóta κότα z "tavuk" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca codéine "afyondan elde edilen yatıştırıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kōdeía κωδεία z "gelincik, afyon bitkisi" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca ve İngilizce code "yasa derlemesi, (mec.) her türlü kurallar sistemi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cōdex, cōdic- "1. ağaç kütüğü, 2. büyük defter, yasa külliyatı" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kodeks maddesine bakınız.
Orta Yunanca kōdikos κώδικος z "1. ağaç gövdesi, tomruk, 2. büyük defter, yasa külliyatı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen cōdex, cōdic- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kodeks maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.