Kiyat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kiyat Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳyd kökünden gelen inḳiyād إنقياد z "bağlanma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ḳayd قيد z sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kayıt maddesine bakınız.
Fransızca psychiatre "ruh tabibi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1890) Daha fazla bilgi için psiko+, +iyatri maddelerine bakınız.
Fransızca hystérie "psikiyatride bir ruh hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca hystérique "kadınlara özgü olduğu varsayılan aşırı duyarlık hali" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰysterikós ὑστερικός z "rahime ait" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰystéra ὑστέρα z "rahim" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için histero+ maddesine bakınız.
Fransızca morale "1. ahlakiyat, ahlak gücü, 2. ruh hali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca moral "ahlaki, ahlaka ilişkin" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen moralis sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince mos, mor- "mizaç, terbiye, ahlak" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mō-s- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mē-1 "ruhen eğilimi olmak" kökünden türetilmiştir.
İngilizce Alzheimer's disease "erken bunama hastalığı" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1906) İngilizce deyim Alois Alzheimer "Alman psikiyatr (1864-1915)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.