Kela - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kela Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça klm kökünden gelen kalām كلام z "1. söz, konuşma, 2. İslami teoloji ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kalama كلم z "konuştu, söyledi" fiilinin masdarıdır.
Arapça wakīl وكيل z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vekil maddesine bakınız.
Fransızca qu'est-ce que l'alaka "alaka nedir? ne alaka?" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için alaka maddesine bakınız.
Türkiye Türkçesinde aynak veya inak "bir tür kuş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kel maddesine bakınız.
Arapça ˁallama علّم z "bildirdi" ve Arapça kallama كلّم z "konuştu" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ilim, kelam maddelerine bakınız.
Arapça klm kökünden gelen kalīmat كليمة z "söylenen şey, sözcük" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kelam maddesine bakınız.
Arapça klm kökünden gelen mukālamat مكالمة z "söyleşme, karşılıklı konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kalama كلم z "konuştu" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kelam maddesine bakınız.
Arapça klm kökünden gelen mutakallim متكلّم z "tekellüm eden, bir dili konuşan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kalama "konuştu" fiilinin tefeˁˁul vezni (V) failidir. Daha fazla bilgi için kelam maddesine bakınız.
Arapça klm kökünden gelen takallum تكلّم z "bir dili konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kelam maddesine bakınız.
Eski Yunanca lógos "söylem, söz, kelam, anlatı, bilim, oran, uyum, yasa, sayı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω, λογ- z "1. seçmek, saymak, 2. söz söylemek, okumak" fiilinden türetilmiştir.
Farsça nārgīla veya nārgīl نارگيله/نارگيل z "1. hindistan cevizi, 2. tütün içmekte kullanılan içi su dolu kap" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anārgēl "hindistan cevizi ağacı ve meyvesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nārīkela नारीकेल z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nar1 maddesine bakınız.
Farsça suχan سخن z "söz, kelam" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen saχʷan sözcüğünden evrilmiştir.
İngilizce bakelite "bir tür sentetik polimer" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük H. L. Baekeland "Belçikalı-Amerikalı mucit (1863-1944)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.