Katılaşma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Katılaşma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳsw kökünden gelen ḳaswat veya ḳasāwat قسوة/قساوة z "kalp katılığı, acımasızlık, gaddarlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳasā قسا z "sert idi, acımasız davrandı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #ḳşy קשי z "sert olma, katı olma, katılaşma" kökü ile eş kökenlidir. )
Eski Türkçe tok sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe to- "dolmak, katılaşmak" fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dol- maddesine bakınız.
Fransızca pectine "pıhtılaştırıcı olarak kullanılan organik madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Henri Braconnot, Fr. kimyacı (1781-1855).) Fransızca sözcük Eski Yunanca pēktós πηκτός z "pıhtı, süt pıhtısı, çökelek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pēgnymi, pēkt- πηγνυμι, πηκτ- z "katılaşmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pakt maddesine bakınız.
Fransızca sclérose "patolojik doku katılaşması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca sklērós σκληρός z "katı, sert" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca rigide "katı, esnek olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen rigidus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince rigēre "katılaşmak, kaskatı kesilmek" fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.