Kasılma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasılma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Yunanca spasmós σπασμός z "kasılma, spazm" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen spasmós sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için spazm maddesine bakınız.
Fransızca systole "kalp atışında kasılma evresi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca systolē συστολή z "kasılma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca systéllō συστέλλω z "kasılmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca téllō, tol- "kalkmak" fiilinden syn+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için anadolu maddesine bakınız.
Fransızca aynı anlama gelen spastique veya İngilizce aynı anlama gelen spastic sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca spastikós σπαστικός z "spazmlı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca spáō σπάω z "spazm, kasılma" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için spazm maddesine bakınız.
Fransızca spasme "kasılma, ani sancı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca spasmós, spasmod- σπασμός, σπασμοδ- z "kasılma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca spáō σπάω z "kasmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca tétanos "yüz kaslarının istem dışı kasılmasıyla beliren bulaşıcı hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca tétanos τέτανος z "gergin, kasılmış" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek, kasmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.