Karr - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karr Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳrr kökünden gelen muḳarrar مقرّر z "kararlaştırılmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taḳrīr تقرير z "kararlaştırma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için karar maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen karrat كرّة z "tekrar, defa" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr veya takrār كرّ/تكرار z "geri gelme, yineleme" sözcüğünün ismi merresidir.
Arapça karrāt كرّات z "defalar, matematikte çarpımlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça krr kökünden gelen karrat كرّة z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Arapça krm kökünden gelen mukarram مكرّم z "cömertlik eden, eli bol, ikram edici" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kerem maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen mukarrar مكرّر z "tekrar edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr كرّ z "yineleme, geri getirme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Arapça ḳrz kökünden gelen taḳrīz تقريض z "borç verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳarraḍa "faizle borç verdi" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için karz maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen takarrur تكرّر z "yinelenme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça karr veya takrār كرّ/تكرار z "yineleme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
Arapça krr kökünden gelen takrār تكرار z "geri gelme, yineleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen karr كرّ z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kere maddesine bakınız.
İngilizce cargo "ticari yük, özellikle gemi yükü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca cargo "yük" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *carricum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince carrus "Galyalılara mahsus iki tekerlekli ağır yük arabası, kağnı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Kelt dillerinde aynı anlama gelen karros sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.